• wielkie-zawierzenie-2020.jpg
6-22 sierpnia

Wielkie Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi - to 17 dni rekolekcji z oddawaniem Niepokalanej swoich osobistych oraz społecznych spraw, osób i instytucji. W pierwszych 9. dniach zawierzamy Maryi różne dziedziny naszego życia: dziedzictwo Kolbińskie, gospodarkę i przemysł, Kościół i dzieła ewangelizacyjne, sprawujących władzę, bezpieczeństwo narodowe, sportowców, media, służbę zdrowia, instytucje edukacji i kultury oraz rodziny. Centralnym punktem Wielkiego Zawierzenia jest odpust św. Maksymiliana, 14 sierpnia. W tym dniu będziemy gościć bp. Edwardę Kawę ze Lwowa oraz odbędzie się nabożeństwo Transitus św. Maksymiliana upamiętniające jego śmierć. Drugim dniem odpustowym jest uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia. Na wszystkich Mszach św. będzie można zawierzyć Niepokalanej wszelkie swoje osobiste sprawy. Główna Msza św. o 11:30 na ołtarzu polowym za bazyliką.

W drugiej części Wielkiego Zawierzenia NSM dziękujemy Bogu za: Jego miłość, stworzenie, dar życia, rodzinę, przyjaciół i bliskich, zbawienie w Kościele, własne powołanie oraz za Maryję naszą Matkę.

Codziennie będziemy adorować Najśw. Sakrament odmawiając Różaniec, uczestniczyć w Eucharystii, jak też w konferencjach i świadectwach zaproszonych gości. W tym roku odwiedzą nas: ks. Waldemar Linke PS - biblista z UKSW, ks. Rafał Sebastian Pujsza PS z Centrum Promocji Duchowości Pasyjnej, ks. Sławomir Kostrzewa z diecezji poznańskiej, Rafał Piech - prezydent Siemianowic Śląskich, Wincenty Łaszewski - pisarz i publicysta, znawca Fatimy, Grzegorz Kasjaniuk - dziennikarz radiowy, znawca objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, Patrycja Hurlak - aktorka i autorka książek religijnych; wysłuchamy świadectw Małgorzaty i Pascala - członków Różańca Rodzin i uczestników koła ratunkowego Sztafeta33.

W czasie Wielkiego Zawierzenia odbędzie się Nocna Pielgrzymka Pokutna z Miedniewic do Niepokalanowa w intencji odnowy rodzin w duchu Dekalogu oraz czuwanie modlitewne w bazylice w Niepokalanowie: z soboty 13 sierpnia na niedzielę 14 sierpnia. W sobotę, 6 sierpnia, będziemy gościć Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Pieszą na Jasną Górę.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych pogłębieniem swojej wiary i relacji z Maryją. Można przyjechać na kilka dni. Do dyspozycji pielgrzymów jest dom rekolekcyjny św Teresy i św. Maksymiliana oraz nowa stołówka. Kontakt: tel. +48 572 308 967 | e-mail: dom.pielgrzyma@niepokalanow.pl

Ponadto do dyspozycji pielgrzymów jest Kaplica Pokoju z całodobową adoracją Najśw. Sakramentu, Kaplica św. Maksymiliana z celą, w której mieszkał, Panorama Tysiąclecia i Misterium Męki Pańskiej, Muzeum Św. Maksymiliana, ekspozycja Niepokalanowskiej Straży Pożarnej i samochodów papieskich oraz ekspozycja misyjna. Jest możliwość grupowego zwiedzania z przewodnikiem.

Centralnym punktem modlitwy będą uroczystości: Świętego Maksymiliana (w sobotę, 14 sierpnia) i Wniebowzięcia NMP (w niedzielę, 15 sierpnia).

W 2021 r. przypada 80. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana, dlatego zaproszony został z Rzymu o. prof. dr hab. Zdzisław Kijas - wykładowca i Postulator Generalny Zakonu Franciszkanów Konwentualnych. O. Kijas 14 sierpnia (w kaplicy św. Maksymiliana po Koronce do Bożego Miłosierdzia) wygłosi kazanie na Mszy św. o 11:00 i 18:00 oraz konferencję Tylko miłość jest twórcza - aktualność przesłania św. Maksymiliana.

Niepokalanowskie uroczystości uświetni występ zespołu Mazowsze o 12:00 w bazylice. Tradycyjnie 14 sierpnia odbędzie się nabożeństwo "Transitus św. Maksymiliana", upamiętniające jego śmierć. Wieczorem, po Mszy św. o 18:00, swoim powrotem do Boga podzieli się Marta Przybyła - autorka książki I dam wam serce nowe. W nocy, z 14 na 15 sierpnia, w bazylice odbędzie się comiesięczne czuwanie Nocnej Pielgrzymki Pokutnej. Część pielgrzymów będzie modliła się na miejscu, a pozostali będą wędrować pieszo z Miedniewic do Niepokalanowa. Rozpoczęcie o 21:00.

W uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia, na wszystkich Mszach św. ponowimy oddanie się Niepokalanej. Główną Mszę św. o 13:00 na ołtarzu polowym będzie celebrował Metropolita Warszawski kard. Kazimierz Nycz. Przed Mszą św. od 11:00 na placu za bazyliką będzie można wysłuchać konferencji poświęconej zawierzeniu Maryi, konferencji Grzegorza Kasjaniuka Przesłanie Maryi do Polaków w Gietrzwałdzie oraz świadectwo Marty Przybyły i innych osób. Tradycyjnie o 15:00 wokół bazyliki zostanie odprawione nabożeństwo Dróżek Matki Bożej.

Przez kolejnych 8 dni dni będziemy dziękować Bogu za wszelkie dobro. W tej części ks. Sławomir Kostrzewa poruszy tematy zagrożeń duchowych dzieci, współczesnych uzależnień, korzystania z mediów oraz czystości. Z kolei saletyn ks. Dariusz Rozum - kapłan zakochany w Różańcu, w trzech dniach rekolekcji: Różaniec, jak deszcz... Inspiracje św. Ludwika M. G. de Montfort - przygotuje nas do spotkania inicjatyw różańcowych, które po raz pierwszy odbędzie się w Niepokalanowie w sobotę, 21 sierpnia. Ostatniego dnia świadectwem prowadzenia Maryi przez życie podzieli się starsza Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski z Częstochowy. W niedzielę, 22 sierpnia, ponowimy akt poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi, tak jak o to prosił papież Pius XII.

Można wziąć udział we wszystkich lub kilku dniach Wielkiego Zawierzenia. Każdy uczestnik może we własnym zakresie zamówić nocleg i posiłki w Domu Rekolekcyjnym św. Teresy (e-mail: dom.pielgrzyma@niepokalanow.pl, tel. 46 864 21 61).

Franciszkanie z Niepokalanowa