Niepokalanów Lasek | Rekolekcje MI dla dzieci i młodzieży

Wakacje 2020

Rekolekcje dziecięce i młodzieżowe MI w Niepokalanowie Lasku w 2020 roku odbyły się ze słowami Wszystko jest możliwe dla tego, kto wierzy - z Ewangelii św. Marka 9, 23.

Program rekolekcji zawierał ćwiczenia wspierające młodych w codziennych rozmowach o Bogu, uświadamiające jak ważne jest świadectwo chrześcijańskie.

Ważnymi zadaniami każdego turnusu była: Bitwa o wiarę - spotkanie z ateistą, którego starano się przekonać do życia z Bogiem - doświadczenie, że nie ma słów, które mogłyby skłonić niewierzącego do wiary oraz  rozprawa sądowa rozstrzygająca pytanie: czy wiara jest w życiu ludziom potrzebna? Strony przedstawiały świadków dwóch sposobów na życie, dwóch światopoglądów. Werdykt sądu nie mógł być inny jak tylko taki, że wiara jest łaską, którą otrzymujemy na Chrzcie świętym, a łaskę tę w dobrowolności trzeba pielęgnować, nie można do wiary nikogo zmusić, aczkolwiek wiara w Boga w życiu człowieka  jest bardzo potrzebna, pomocna, dająca szczęście i pełnię życia.

Podczas turnusów uczestnicy mają zawsze przygotowaną niespodziankę/atrakcję. Dzieci skorzystały z atrakcji w Zagrodzie alpak w Zakrzewiu, natomiast młodzież miała zorganizowany Survival leśny przez stowarzyszenie Salvos.

Młodzieżowe rekolekcje ubogacone zostały świadectwem s. Katarzyny z Pustelni Maryi w Jaktorowie. Młodzież z zapartym tchem wysłuchała konferencji, korzystała z rozmów indywidualnych z siostrą, widząc w niej kogoś, kto zrozumie, nie potępi, podpowie, wysłucha.

Czas rekolekcji w Niepokalanowie Lasku to zawsze czas modlitwy, adoracji, zabawy, nawiązywania przyjaźni z Bogiem przez kontakt z drugim człowiekiem.

W czasie rekolekcji uczestnicy są pozbawieni telefonów i dostępu do social mediów, dzięki czemu każdy kontakt jest realny, żywy, mocny.

Katarzyna Dziubek - animatorka