XVIII Dni Kolbiańskie

5-7 kwietnia 2019

W Centrum św. Maksymiliana w Harmężach od 5 do 7 kwietnia 2019 roku miały miejsce XVIII Dni Kolbiańskie, które przebiegły pod hasłem: Z Niepokalaną w sercu Kościoła.

Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią sprawowaną przez o. Piotra Cubera, współorganizatora spotkania.

Szkoła Ewangelizacji Niepokalanej z Harmęż poprowadziła Adorację Najświętszego Sakramentu wraz z rozważaniami pasyjnymi.

 Ważnym punktem Dni Kolbiańskich była Msza św., której przewodniczył ks. bp Roman Pindel - ordynariusz diec. bielsko-żywieckiej. W okolicznościowej homilii, w nawiązaniu do hasła tegorocznego spotkania, biskup zaznaczył, iż "pragniemy wejrzeć w to, co dzieje się w sercu Kościoła. Zwłaszcza chodzi o ten Kościół, który jest nam najbliższy - w Polsce, w diecezji, w której żyjemy" - powiedział bp Pindel.

Zaproszeni goście zaprezentowali bardzo ciekawe ujęcia głównego tematu XVIII Dni Kolbiańskich. O. Mariusz Orczykowski wystąpił z tematem Kościół darem Jezusa za zbawienie ludzkości. Maryja Matka Kościoła - ten temat zaprezentował o. Grzegorz M. Bartosik z Niepokalanowa. O. prof. Zdzisław Kijas mówił m.in. o strukturach, hierarchii Kościoła i odpowiedzialności wszystkich członków Kościoła za jego misję. Natomiast dr Dariusz Żuk-Olszewski przedstawił św. Maksymiliana jako przykład wierności Kościołowi. Był to swego rodzaju rachunek sumienia dla nas, abyśmy tak ewangelizowali, katechizowali, by prowadzić ludzi do Kościoła, do pozostania w nim i wytrwania w świętej wierze katolickiej, i do Niepokalanej, która jest przecież w jego sercu. Ks. Waldemar Cisło podzielił się z uczestnikami działalnością charytatywną Kościoła, pokazując jak wiele robi się dla drugiego człowieka w potrzebie.

Tegoroczne Dni Kolbiańskie zakończył uroczystą Eucharystią o. Mariusz Kozioł - wikariusz krakowskiej prowincji franciszkanów, który w homilii na podstawie Ewangelii zachęcał, aby "odkryć moc Jezusa Chrystusa w Kościele. Św. Maksymiliana pragnął dać z siebie wszystko: zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną; dla Niej chce być starty na proch" - podkreślał o. Kozioł.

Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego oraz Franciszkanie z Harmęż już dziś serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w Dniach Kolbiańskich w przyszłym roku.

ik/ab