Porąbka Uszewska: Dzień Chorego

2018-02-11

W lutym 2018 r. wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej diec. tarnowskiej przybyły do diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Porąbce Uszewskiej, by świętować 26 Dzień Chorego.

W sanktuarium zgromadziło się wielu pielgrzymów z okolicznych parafii, którzy swoją Gaździnę czczą i kochają w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Pielgrzymi przybyli tu ze swoimi gorącymi sercami, a wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej ze sztandarami.

W tym dniu obecni byli rycerze Niepokalanej z: Brzesko, parafia świętego Jakuba; Czarna Tarnowska, parafia NMP Nieustającej Pomocy; Dąbrowa Tarnowska, parafia NMP Szkaplerznej; Dębica, parafia św. Jadwigi Śląskiej; Dębica, parafia Bożego Miłosierdzia; Gnojnik, parafia św. Marcina; Koszyce Wielkie, parafia Przemienienia Pańskiego; Mielec - parafia NMP Nieustającej Pomocy; Porąbka Uszewska, parafia św. Andrzeja Apostoła; Szczucin, parafia św. Magdaleny; Rudka, parafia MB Częstochowskiej; Tarnów, parafia Najśw. Serca Jezusowego.

Rycerze przybyli w tym dniu, aby oddać należną cześć swojej Matce i Hetmance, bo to przecież 160. rocznica objawień się Matki Najśw. św. Bernadecie Soubirou. Jak podkreślił proboszcz i kustosz sanktuarium ks. Józef Golonka, "parafia z wielką starannością przygotowała się do tej uroczystości".

W tym dniu do sanktuarium zawitał św. Maksymilian M. Kolbe w swoich relikwiach i z tej racji brat Leszek Jaworski wygłosił okolicznościową prelekcję.

Na uroczystości jubileuszowej obecny był również bp Leszek Leszkiewicz, który wprowadził relikwie św. Maksymiliana. Podczas wygłoszonej homilii ks. Biskup podkreślił, że dobrze by było, gdyby "wśród nas było mniej chorych, gdyby do siebie nawzajem odnosić się z większą miłością i życzliwością. Prośmy, żeby Matka Boża z Lourdes nam wszystkim dała wrażliwość, czułość, która jest budowana na Ewangelii, a nie na smartfonach. Bo Pan Jezus pragnie nas umacniać. Jeżeli myślimy o tym, aby razem ze św. Maksymilianem wielbić Boga, to całe swoje życie musimy budować na Ewangelii. Życzę wszystkim, żeby św. Maksymilian wyprosił nam wszystkim łaskę czułości na ludzką biedę".

Po Mszy św. wierni, odmawiając Różaniec wraz ze swoim Arcypasterzem przeszli do Groty, by uczcić Matkę Bożą. Po zakończeniu procesji, przy Grocie ks. Biskup odmówił modlitwę błagalną za pośrednictwem Patronki dnia w intencjach wszystkich zgromadzonych pątników na tym świętym miejscu, a następnie udzielił błogosławieństwa.

Jan Hajduga