Antoni Zięba - rycerz niezłomy

2018-05-03

Był rycerzem Niepokalanej i niezłomnym obrońca życia od urodzenia aż po naturalną śmierć. Z wielkim szacunkiem odnosił się do każdego kapłana. "Kapłanie Boży..." - to zawołanie pozostanie w sercach każdego księdza, który go znał. Do Rycerstwa Niepokalanej wstąpił 2 września 2005, choć Cudowny Medalik nosił i propagował wiele lat wcześniej.

Życie niezwyczajne

Urodził się 5 lipca 1948 w Jaworznie. Absolwent Politechniki Krakowskiej; dr inż. budownictwa; pracownik naukowo-dydaktyczny Politechniki w Krakowie; autor lub współautor ponad 40 publikacji naukowo-technicznych; uczestnik licznych konferencji naukowych i międzynarodowych kongresów.

Współzałożyciel w 1980 r. Krucjaty Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci, a także współorganizator dwóch Narodowych Marszy w Obronie Życia (1996); inicjator i współorganizator od 1981 corocznej pielgrzymki obrońców życia na Jasną Górę. Współzałożyciel (w 2007) Światowej Krucjaty Modlitwy za Życie – World Prayer for Life. Autor licznych artykułów w dziedzinie ochrony życia dziecka poczętego.

Współzałożyciel i redaktor Tygodnika Rodzin katolickich "Źródło" (od 1992); dwutygodnika młodzieży katolickiej "Nasza Droga";  miesięcznika Nauczycieli i Wychowawców Katolickich "Wychowawca"; redaktor naczelny "Zeszytów Problemowych Służba Życiu", a także współzałożyciel takich periodyków jak: "Nasza Arka", "Cuda i Łaski Boże". Ponadto współwydawca tygodników dla dzieci "Jaś" i "Dominik".

Zasługi

Posiada następujące nagrody i odznaczenia: Fundacji Jana Pawła II za działalność pro-life (1987); medal Senatu RP za obronę życia (1999); medal Komisji Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty i wychowania (2001); nagroda Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy im. św. Maksymiliana Marii Kolbego (1998); nagroda miesięcznika "Powściągliwość i Praca" (2002, za działalność wydawniczą), nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka (2004) za działalność w obronie życia człowieka i rozwój mediów katolickich, nagroda "Anioł Życia" (2013) Zakonu Rycerzy Jana Pawła II (działającego pod protektoratem abp. Henryka Hosera w Warszawie) "w uznaniu rycerskiej postawy w obronie życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci".

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, Stowarzyszenia "Nasza Przyszłość"; wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Członek Zespołu Wspierania Radia Maryja w Służbie Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu, Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wychowawców oraz Fundacji "Źródło". Rycerz Orderu Jasnogórskiej Pani (od 2008).

Przyjęty do Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie podczas inwestytury w 2002 w Krakowie w randze Kawalera, członek Zakonu Rycerzy Kolumba.

Był wielokrotnie przyjmowany na prywatnych audiencjach w Watykanie przez św. Jana Pawła II; ostatnio – 16 czerwca 2013 – jako jeden z dwóch przedstawicieli polskich obrońców życia przyjęty przez papieża Franciszka.

W 2016 został przyjęty do Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

19 marca 2018 ks. abp Marek Jędraszewski - metropolita krakowski, w bazylice mariackiej w Krakowie przekazał papieski medal Pro Ecclesia et Pontifice.

W rękach Królowej Polski

Do Domu Ojca odszedł 3 maja, w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski.

(Na zdjęciu: Wystąpienie inż. Antoniego Zięby podczas "Wielkiego Zawierzenia" w sierpniu 2017 w Niepokalanowie. Prelekcja nt. obrony życia, wygłoszona 18 sierpnia)

Msza św. pogrzebowa odbędzie się 8 maja we wtorek o 16:00 w kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Borku Fałęckim w Krakowie. Liturgii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi ks. abp Marek Jędraszewski - metropolita krakowski.